Doğumdan sonra bebeğimi ne ile beslemeliyim ?
Doğumdan sonra bebeğimi ne ile beslemeliyim ?

Anne sütü; bebeğinizin tüm beslenme ve duygusal gereksinimlerini karşılayan, ideal, zihinsel ve bedensel gelişimini sağlayan en iyi ve en eksiksiz besindir. Bir bebeği beslemek için seçilecek en doğal ve en doğru yol onu emzirmektir. Anne sütü bebeklerin gelişebilmeleri için gerekli tiim besinleri icerir, bulaşıcı  hastalıklara karşı ona direnç kazandırır. Yapılan araştımalarda anne sütü alan bebeklerin zeka düzeyinin, almayan bebeklere göre daha üstün olduğunu göstermiştir. Emzirme, aynı zamanda, anne ile çocuk arasında, çocuğun ruhsal açıdan sağlıklı gelişmesini etkileyen yakın bir ilişkinin doğmasına yardımcı olur. Anne icin ise, gerek fiziksel gerek ruhsal dengenin korunması açısından büyük  önem taşır. 

Büyümesini ve hastalıklardan en iyi  şekilde korunmasını istiyorsanız; bebeğinize mutlaka anne sütü vermelisiniz. En üstün  teknoloji ile üretilmiş bile olsa hiç bir besin anne sütünün yerini dolduramaz. Bu nedenle ilk 6 ay boyunca bebeğinize sadece anne sütü verin. Bebeğe doğumdan sonra anne sütünden başka hiçbir  şey vermeyiniz (şekerli  su, hazır mama,inek sütü vs. gibi).Doğumdan sonraki ilk günlerde memelerden kolostrum denen bol proteinli, koyu kıvamlı, bebeği hastalıklara karşı koruyucu "ilk süt" salgılanır. Bebek için hayati öneme sahip bu sütün mutlaka bebeğe verilmesi gerekir. Dördüncü gün normal süt üretimi başlar ve aylarca devam eder.

Fırsat buldukça bebeğinizi kucağınıza alarak cildinize temas etmesine, kokunuzu hissetmesine ve çok duyarlı olduğu bir dönemde sizinle göz göze temas kurmasma  fırsat verin.Emzirme sadece çocuğun beslenmesi için değil, aynı zamanda anne ile bebek arasında güçlü psikolojik bağların kurulması için de önem arzetmektedir.