Pedodonti (Çocuk Diş hekimliği), 0-15 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal  ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini  amaçlayan anabilim dalıdır.

Süt dişleri genellikle bebek 6 aylıkken çıkmaya başlar, yaklaşık olarak 3 yaşına kadar tüm süt dişlerinin sürmesi tamamlanır. Süt dişleri çocuğun beslenmesini, konuşmanın düzgün gelişimini, yerine gelecek olan kalıcı dişlerin yerinin korunmasını sağlamaktadır ayrıca kalıcı diş sürerken ona rehberlik görevi de görmektedir. Süt dişi erken çekildiği zaman kalıcı dişlerin ağız içine yerleşme süreci bozulmakta, çapraşıklık, dişin doğru yerden sürmemesi gibi sorunlara neden olmaktadır.

Çocuklar 6 yaşına gelindiğinde ön bölgedeki süt dişleri yerlerini daimi dişlere bırakmaya başlarlar. Ancak arka bölgede bulunan çiğneyici süt dişleri ise ortalama 13 yaşına kadar sırasıyla değişirler. Süt dişleri yapısal farklılıklarından dolayı aşınmaya ve çürüğe daha yatkındır. Bu dönemde süt dişlerindeki mevcut çürükler, yeni süren daimi dişlerin sağlığını da olumsuz etkiler. Bu yüzden, bebeklerin ilk dişin sürmesinden itibaren düzenli bir şekilde 6 ayda bir çocuk diş hekimi (Pedodontist) tarafından muayene edilmelidir.

Sedasyon ve Genel anestezi altında diş tedavileri;

Aşırı korku ve tedirginlik hissi olan veya çok küçük yaş grubundaki çocukların diş tedavileri klinik ortamda yapılamayabilir. Bu tip durumlarda sedasyon veya genel anestezi altında herhangi bir ağrı hissetmeden tek seferde tüm tedaviler yapılabilmektedir.

 

Pedodonti Kliniğimizde Uygulanan Tedavi Hizmetleri

  • -Fissür örtücü, Flor jel, vernik koruyucu diş hekimliği uygulamaları
  • -Çürük diş tedavileri, Çocuk dolguları, renkli dolgular
  • -Kanal tedavisi
  • -Sabit ve hareketli yer tutucular, Çocuk protezleri
  • – Sedasyon ve Genel anestezi altında diş tedavileri

Uygulanan Tedaviler

Hastanemizde uygulanan tedaviler hakkında bilgi almak için detay sayfalarımıza göz atabilirsiniz.

Randevu Al