Bebeğimi nasıl yatırmalıyım ?

Bebeğinizi sırt üstü veya sağ yanı üzerine yatırmak en güvenli yatış pozisyonudur. Sadece gazlı bebekleri gaz çıkartmalarına yardımcı olmak için yanında siz varken, çok yumuşak olmayan bir zeminde yüzü koyun yatırabilirsiniz.

Bebeğinizin boyun kasları henüz yeterince güçlü olmadığı için bebek iki aylık oluncaya kadar başını dik tutamaz. Onu kucakladığınızda sırtını ve başını kollarınızla  desteklemeyi unutmayın.

BEBEKLERİN UYKU DÜZENİ

Karnı doyan, altı değiştirilen, yıkanan ve giydirilen bebek günün büyük bir kısmını (yaklaşık 18-20 saat) uykuda geçirir. Bebeğin yaşı arttıkça uyku süresi de kısalır.Ancak bu uyku biçbir zaman gece olsun gündüz olsun aralıksız olarak 2-3 saati geçmez. Böylece bu dönemde siz de hiçbir zaman 2-3 saatten fazla aralıksız uyuyamazsınız.

Ya beslemek için, ya altını almak için veya sadece oynamak için uykunuz mutlaka bölünecektir.Bu durum çoğu bebekte 5-6.aya kadar sürer. Bu süre içinde size en görev bebeğinizin uyku alışkanlıklarını yetiştirebilmek için alıştırmalara başlamaktır.Bazı bebekler görünürde  hiçbir neden yokken uzunca bir süre uyanık kalırlar.Hiç endişelenmeyin, bırakın bebeğiniz uyku saatini kendi kararlaştırsın.

Bebeğimize gece ve gündüzün farkını öğretmeye başlayın. Buna 2 haftalıkkan başlayın. Gündüz onunla oynayın, konuşun, ilgilenin.Gece uyku vakti geldiğinde  ışıkları karartın, oynadığınız oyunları mümkün olduğunca yavaşlatın. Onun ilgisini çekecek tüm aktiviteleri sınırlayın.

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.