Çocuğuma sütümün yetip yetmediği nasıl anlaşılır ?

Anne sütü alan bebeklerin ayda en az 500 gr alması anne sütünün yeterli olduğunu gösterir. Bebeklerin gün içerisinde sık idrar yapması, sabahları idrarla dolu bezin olması veya beslenme sonrası az miktarda kusmanın olması anne sütünün yeterli olduğunu gösterir. Bazı anneler emzirme sonrası bebeğin hala emme isteğinin olmasını yanlışlıkla açlık lehine yorumlarlar. Halbuki bebeklerde 4.-5. aya kadar emme refleks olarak vardır açlıkla toklukla ilgisi yoktur. Sütünüzün  yetmediğine dair endişeleriniz  varsa mutlaka çocuk doktorunuza başvurun  anne sütünün yetmedigi kararı mutlaka çocuk doktorunuz tarafından verilmelidir.

6. aya kadar doktorunuza danışmadan anne sütü dışında ek gıda vermeyiniz.

EK BESİN VEYA İNEK SÜTÜ VERMEK

inek sütü(veya pastorize süt) insan yavruları için uygun değildir. Anne sütüne ve mamaya kıyasla çok fazla tuz ve protein içerir. Bu da bebeğin minik böbrekleri için zararlıdır.Aynca yetersiz demir ve D vitamini içerdiği için bebeklerde kansızlığa ve yetersiz kemik gelişimine neden olur. Bazen inek sütü bebeklerin bir kısmında bağırsak kanamasına ve alerjik problemlere yol açabilir. Bebeklerde gaz sancılarına, ishale veya kabızlığa neden olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı inek sütünü bebeklerde 1 yaş öncesinde kullanmak doğru değildir. Anne sütünün olmadığı durumlarda doktorunuzun size önereceği uygun bir mama kullanabilirsiniz.

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.